PRZYJACIELE
Newsy
2016-05-12
Komunikat w sprawie bulderingu w rejonie Kamiennej Góry


W związku z dużym natężeniem ruchu wspinaczkowego w Kamiennej Górze, a co za tym idzie niekorzystnym wpływem na stan lasu, oraz relacje pomiędzy Nadleśnictwem Bystrzyca Kłodzka (Leśnictwo Kamienna Góra) a wspinaczami, przypominamy kilka podstawowych zasad dotyczących zachowania w rejonie.

Obowiązują:

- zakaz palenia ognia,

- zakaz przebywania w sektorze po zmroku,

- nakaz pozostawiania samochodów w miejscach wyłącznie dozwolonych

- nakaz czyszczenia z magnezji głazów po zakończeniu wspinaczki.

Podczas zeszłorocznej wizji lokalnej wyznaczone zostały kamienie na których wspinanie jest dopuszczone. Jeśli nie wiecie które, skontaktujcie się z lokalnymi wspinaczami pełniącymi rolę kustoszów rejonu (np. Mateusz Mikosik - tel. 600 331 137).

W lipcu 2015 r. na prośbę Nadleśnictwa wystąpiliśmy do RDOŚ Wrocław o interpretację przepisów ochrony przyrody w odniesieniu do wspinaczki w rejonie Kamiennej Góry [pismo 1]. Odpowiedź RDOŚ nie jest jednoznaczna, tym niemniej wskazuje na zagrożenia związane z bulderingiem oraz podstawowe zasady zachowania [pismo 2].

Nadleśnictwo wystąpiło do nas z propozycją zawarcia umowy regulującej zasady wspinaczki w Kamiennej Górze, w której będą zawarte następujące niezbędne warunki tj.:

" - poza PZA stroną umowy będzie także Gmina Bystrzyca Kłodzka;

- wykonana i zaakceptowana przez Nadleśnictwo inwentaryzacja przyrodnicza siedliska przyrodniczego 8220 przez specjalistę fitosocjologa pod kątem wskazania miejsc przeznaczonych do wspinaczki, koszt wykonania ekspertyzy będzie leżał po stronie zainteresowanego (PZA poszukuje specjalisty mogącego wykonać powyższą inwentaryzację);

- sformułowanie regulaminu korzystania z przedmiotowego terenu przez wspinaczy wraz określeniem odpowiedzialności cywilno-prawnej użytkowników tego terenu w razie niebezpiecznych zdarzeń i wypadków;

- oznakowania przedmiotowego terenu pod kątem udostępnienia przedmiotowego terenu dla wspinaczki"

Ponadto, w związku z prowadzoną aktualnie na tym terenie wycinką drzew i możliwością wprowadzenia całkowitego zakazu wstępu na obszar wycinek, proponujemy rozważenie możliwości zmiany Waszych planów wspinaczkowych i bulderowanie w innych rejonach, mniej narażonych na restrykcje ze strony służb ochrony przyrody.

IŚW "Nasze Skały"


Komentarze
Dodaj komentarz
 
2016-05-13 11:05:33    Lesnybat
 
Szopa sprawa jest jeszcze prostsza, laki byłeś kiedykolwiek w skałkach oddalonych od swojego domu wiecej niż kilka km? Jesli tak to dzieki temu, że się otwiera nowe rejony i je rozgłasza. Dla dobra nas wszystkich, byśmy mogli się dzielić fajnymi miescami wspinaczkowymi. Problem leży po stronie administracji/rządu jak zwykle, mamy tak mało miejsc do balderowania i jeszcze się kłody pod nogi rzuca. To jest przykre.
 

2016-05-13 03:11:53    laki
 
a kiedy należało uszanować rejon i nierozgłaśniać- to na tej ogólnopolskiej stronie zachecałeś do odwiedzin umieszczając TOPO rejonu!? brak słów!
 
2016-05-13 10:28:15    szopa
 
zakładam po prostu (może błędnie) że wspinacze są ogarniętymi osobami. Tzn nie srają pod skałami, nie robią syfu itp. Wiadomo że część lokalsów (patrz np. Rożnów) chciała by mieć rejony na własność. Inni chcą się dzielić odkrytymi miejscówkami. Konflikt na froncie Ochroniarze Przyrody - Bulderowcy jest niestety w większości bulderowych ogródków. Znaczy się nie powinniśmy pisać w ogóle o bulderingu w Polsce w związku z tym?
 
2016-05-14 08:16:19    panda
 
niestety z tym ogarnieciem wspinaczy to nie bylbym taki pewny, popularyzacja sportu niestety ma swoje konsekwencje. Poza tym dla postronnego goscia (np lesnczego) wspinanie, w tym bouldering, jest postrzegany jako forma dewastacji lasu, skal, roslin i trudno to zmnienic. W przypadku kamiennej lesnczy jest spoko ale tez widzi dokladnie co tam sie dzieje bo mieszka zaraz przy rejonie. Oby sie ta afera rozeszla po kosciach, szkoda by bylo miejscowki.
 

 

kontakt | współpraca
Copyright 2024 bouldering.pl & GÓRY
goryonline
bouldering
jura
nieznane tatry